Friday, January 23, 2009

To Feed A Larger Family, When One Just Isn't Enough

Call us strange but Dave and I really get a kick out of watching our family grow and seeing how much they eat. It's amazing to us how much we go through compared to when it was just 2 or 3 of us. Everyone knows eating at home is cheaper than going out but things do start to add up especially when you are buying more fruits,veggies, and meats. Because our kids are so small we encourage them to eat as much as they can since they are nearly skin and bones. The way they eat though I don't see how they stay that way!

These are several things now that we're noticing that we can easily go through with 4 or 6 of us eating. I'm sure there's more but this is off the top of my head.

A loaf of bread (sandwiches or toast I can use a loaf for 1 meal)
Canned cinnamon rolls (my kids can clean out almost 2 cans, I may get 1 or 2 leftover on a school morning)
Bacon (we go through two 12oz packages very easily)
Canned Biscuits (like the rolls, usually make one but the kids would love two)
A box of cereal (I kid you not, one morning 1 box, usually a 12-15 oz)
Deluxe Kraft Mac n Cheese (I buy the expensive stuff, they'll eat it all and want more)
Toaster Strudels (now this one cracks me up. 6 toaster strudels in a pack, we get none)
Tortillas (if I'm making cheese enchiladas for the kids, I'd better buy 2 packages)

Bananas (I try to buy bunch of 8 or so because one meal a whole bunch is gone. Mia and Dom will eat 2 each)
Chicken Noodle Soup (a lot of canned stuff, I've started buying those big family size cans, that helps. lol)



It'll be even more interesting to see how this raises as they grow older, Sophie is eating table or when we add another one to the bunch. ;) Any foods you've noticed your troop gobble up in a meal?

7 comments:

Justi said...

I so hear you there and there are six of us, so far!

Heidi said...

My two boys can gabble down 1 frozen pizza between the two of them! When they are teenagers I'm in trouble!

Veronica said...

I'm seeing how much milk we go though! Geesh. I've started buying 4 gallons at a time and we use it in one week. I'm with you on the bread too. That goes quickly!

Cindy said...

My kids LOVE hotdogs. I don' buy them but once or twice a year, and when I do I am declaired the best mom ever LOL. As fr other foods. we buy the huge jar of spaghetti sauce, and we but the 6 pound can of peanut butter. We go through about 3-4 galons of milk a week, and two loves of bread for lunches. I have no idea how much cereal because I have one that won't eat cereal, and we also have yogurt, and freezer foods for breakast. We also go through 1-2 things of kids toothpaste a month LOL

Morgan said...

I remember when a casserole would last us for 3-4 meals, & when one pizza was enough to feed my husband, me, and our two sons. Now a casserole is enough for one meal and one serving of leftovers. One Dijourno pizza is no longer enough- now it takes 2, but we have a little bit of leftovers for the next day.

Haley said...

I know too, I can so relate. Wait until your boys are a little bigger. :D

My 13 year old son will pack in the food after soccer!

Special K said...

So intriguing! My mom grew up in a family of 8 children and she said they never had fresh fruit because it would be gone in an instant. Her mom used to buy frozen waffles (when they were first common in the stores) and lay them out on cookie sheets and put them in the oven. I imagine how annoying putting serving after serving of things in the toaster is! My uncle always says his life advice is "Eat your meat first. No one is going to steal the vegetables off of your plate."